
Bitka u Teutoburškoj šumi: germanski poglavar Arminije nanosi težak poraz rimskom vojskovođi Varu i uništava rimsku vojsku od tri legije.


Posle višemesečnog interegnuma sinovi rimskog cara Konstantina Velikog Konstantin II, Konstancije II i Konstans I su se proglasili za avguste.


Dogodila se bitka na Krbavskom polju. Pobjeda Osmanlijskog carstva nad Hrvatsko-ugarskim kraljevstvom.


Američki Kontinentalni kongres uveo zvaničan naziv države Sjedinjene Američke Države, umesto Ujedinjene kolonije.


Odlukom Bečkog kongesa Luksemburg je postao autonomno veliko vojvodstvo, doduše preko vladarske kuće Oranje-Nassau u personalnoj uniji s Nizozemskom.


Kineski revolucionar Sun Jat Sen osnovao Društvo za preporod Kine i počeo da organizuje ustanak u Kantonu, posle poraza Kine u ratu s Japanom. Ustanak nije uspeo, a učesnici uhvaćeni i pogubljeni. Sun Jat Sen uspeo da pobegne iz zemlje i do revolucije 1911. živeo u inostranstvu.


U Prvom svetskom ratu okončana prva velika bitka na Marni u Francuskoj, tokom koje su ukupni nemački gubici procenjeni na 800.000 ljudi. U julu 1918. vođena druga bitka na Marni, poslednja nemačka ofanziva u Prvom svetskom ratu.


Trupe SAD iskrcale se na kraju Drugog svetskog rata u Južnoj Koreji, sovjetske od Japana preuzele Severnu Koreju, a 38. paralela postala linija podele dve korejske države.


Posle povlačenja sovjetske vojske na severu korejskog poluostrva proglašena Demokratska Narodna Republika Koreja s glavnim gradom Pjongjangom.


U Beogradu, na ušću Save u Dunav zbog nevremena potonuo brod „Niš“ koji je prevozio putnike na liniji do Zemuna, udavile se 104 osobe


Iračko ratno vazduhoplovstvo počelo seriju udara na iranske električne centrale i naftna postrojenja.


Izrael i Palestinska oslobodilačka organizacija sporazumeli se o međusobnom priznanju, otvarajući put ka okončanju sukoba Arapa i Jevreja.


U tajfunu koji je pogodio priobalna područja kineske provincije Guangdong poginulo više od 130 ljudi, na hiljade povređeno.


Viši sud u Bijelom Polju osudio Nebojšu Ranisavljevića iz Despotovca na 15 godina zatvora zbog učešća u otmici i likvidaciji putnika, pretežno muslimana, iz voza na pruzi Beograd-Bar u stanici Štrpci u februaru 1993.


Rođen Luiđi Galvani (ital. Luigi Galvani), italijanski fizičar i anatom, koji je živeo u Bolonji. Otkrio je da mišići i nervne ćelije stvaraju elektricitet.


Rođen Karl Auer (njem. Carl Auer von Welsbach), austrijski hemičar. Proučavao elemente iz reda rijetkih zemalja i piroforne legure. Pronašao mrežicu za gasno osvetljenje, koja je po njemu i dobila ime (Auerova mrežica).



Rođen Denis Riči (engl. Dennis MacAlistair Ritchie), američki informatičar, naučnik iz oblasti računarstva značajan zbog svojih doprinosa u jezicima ALTRAN, B, BCPL i C.


Rođen Abdulah Sidran, jugoslovenski je i bosanskohercegovački pjesnik, prozaik i filmski scenarist.


Umro Vilijam I Osvajač (engl. William the Conqueror) ili Vilijam Kopile (engl. William the Bastard), normanski vojvoda i engleski kralj.


Umro Vasa Pomorišac, srpski slikar, profesor Likovne akademije i Akademije primenjenih ujmetnosti u Beogradu.



Umro Mao Cedung, ranije Mao Ce Tung (trad. kin. 毛泽东, , pin. Máo Zédōng), kineski političar, vođa Komunističke partije Kine u pobjedi nad Kuomintangom u Kineskom građanskom ratu i vođa Narodne Republike Kine od njenog osnivanja 1949. pa sve do smrti.
