
U italijanskom mjestu Kampoformio potpisan mirovni ugovor Austrije i Francuske, kojim je ukinuta Mletačka republika. Francuska dobila mletačke posjede u Albaniji i ostrva u Jonskom moru, a Austrija Veneciju, Istru, Kvarner, Dalmaciju i Boku kotorsku.


Tokom Krimskog rata britanske, francuske i turske trupe počele opsadu Sevastopolja i posle 11 meseci zauzele najznačajniju luku ruske crnomorske flote. Mirovnim sporazumom u martu 1856. razoren grad vraćen Rusiji.


Henry Bessemer patentirao postupak za preradu sirovog gvožđa u čelik, nazvan po njemu „Besemerov čelik“.



Srbija i Bugarska, devet dana posle Crne Gore, objavile rat Turskoj, a 18. oktobra pridružila im se i Grčka, čime je počeo Prvi balkanski rat. Za nepunih mesec dana oslobođen gotovo ceo Balkan, a rat završen primirjem 3. decembra. Mirovni ugovor, kojim se Turska odrekla gotovo svih svojih poseda u Evropi, potpisan u Londonu 13. maja 1913.


Arapski proizvođači nafte povećali cene i smanjili proizvodnju nafte kao odgovor na podršku SAD Izraelu u arapsko-izraelskom sukobu. To je izazvalo jednu od najtežih ekonomskih kriza posle Drugog svetskog rata u razvijenim zapadnim zemljama.


Kao odgovor „mitinzima istine“, koje je organizovalo rukovodstvo Srbije, na Kosovu počele masovne demonstracije Albanaca.



Hrvatska rock-grupa Prljavo kazalište održala je koncert u središtu Zagreba pred 200.000 ljudi, što je bio predznak raspada SFRJ.


U najtežem zemljotresu u SAD od 1906, koji je pogodio područje San Franciska, poginulo 67 i povređeno više od 600 osoba.


Prva službena utakmica Hrvatske fudbalske reprezentacije, protiv SAD-a na Maksimiru. Završilo 2:1 za Hrvatsku.


Počinje šahovski turnir u Tilburgu, Holandija. Petnaesti Interpolis turnir je okupio sve same talente. Pobjeđuje svjetski prvak Kasparov ispred svojih budućih izazivača Šorta i Ananda. Karpov je završio na četvrtom mjestu.



Na Kubi sahranjen Ernesto Gevara (šp. Ernesto Guevara), poznatiji kao Če Gevara (šp. Che Guevara), tri decenije pošto je ubijen u Boliviji. Posmrtni ostaci položeni u mauzolej u gradu Santa Klara.


U Londonu, gde se oporavljao od operacije, uhapšen bivši čileanski diktator Augusto Pinoče. Hapšenje izvršeno na zahtev Španije za izručenje radi suđenja za ubistva na stotine španskih državljana tokom njegove diktatorske vladavine Čileom. Oslobođen u martu 2000, a po povratku u Čile Apelacioni sud u julu 2001. suspendovao sudski proces, proglasivši Pinočea mentalno nesposobnim. Potom preinačio svoju odluku i ustanovio da je Pinoče sposoban za suđenje.
